Spoštovani starši!

Zopet so se pojavile naglavne uši. Prosimo vas, da to obvestilo vzamete resno in ukrepate po priloženih navodilih.

Le s skupnim sodelovanjem in hitrimi, pravimi ukrepi bomo uši lahko uspešno odpravili.

PRIPOROČENA NAVODILA

1. Starši imate ključno vlogo pri preprečevanju ušivosti in odpravljanju uši pri otrocih.
  2. Lasišče preglejte vsaj enkrat tedensko, posebej pri otrocih, ki obiskujejo vrtec ali šolo. V primerih, da pri družinskem članu najdete uši ali pa dobite obvestilo, da so se uši pojavile v šoli ali vrtcu, lasišče preglejte vsak dan.
  3. Starši, ki pri otroku najdete uši ali žive gnide, uporabite preparat za uničevanje uši. Razuševanje izvedite po natančno opisanem postopku.
  4. Sredstev za razuševanje ne uporabljajte preventivno.
  5. Vsa sredstva vedno nanašajte na suho lasišče.
  6. Ne glede na preparat postopek razuševanja obvezno ponovite čez 7 do 10 dni.
  7. Med enim in drugim postopkom razuševanja dnevno razčesavajte lasišče z gostim glavnikom.
  8. Lasišča ne umijte vsaj še dan ali dva po tem, ko ste izprali preparat za razuševanje.
  9. Glavnike in krtače operite v vroči vodi (več kot 60°C), prav tako perilo (oblačila, brisače, posteljnino), ki je bilo v stiku z lasmi.
  10. Predmete, ki jih ne morete oprati, vstavite v plastično vrečko, jo tesno zatisnite in pustite 10 do 14 dni na sobni temperaturi ali 24 ur v zamrzovalniku.
  11. Otrokom odsvetujemo medsebojno menjavo kap, čelad, glavnikov ali krtač.
  12. Ni zadosti dokazov, da rastlinski pripravki (eterična, naravna olja) učinkovito odstranjujejo uši.

Več informacij dobite na spletni strani Inštituta za varovanje zdravja RS (www.ivz.si).