Šolsko svetovalno delo

Mateja Janet, mag. psih. (psihologinja)
mateja.janet@os-mozirje.si

Silva Dešman, univ. dipl. soc. del. (socialna delavka)
silva.desman@os-mozirje.si

Jana Cerovšek, dipl. soc. ped. (socialna pedagoginja)
jana.cerovsek@os-mozirje.si

Šolsko svetovalno delo izvajajo šolske svetovalne delavke

Temeljna delovna področja šolske svetovalne službe:

• sprejem šolskih novincev in njihovo spremljanje,
  • osebno in skupinsko svetovanje otrokom in mladostnikom,
  • poklicno informiranje in svetovanje,
  • pedagoško-posvetovalno delo z učitelji, starši in zunanjimi svetovalnimi službami,
  • razvojno-preučevalno in evalvacijsko delo,
  • identifikacija nadarjenih učencev.

Svetovalno delo je kontinuirano od prvega stika otroka s šolo pa vse do njegovega vpisa v SŠ in zajema vse učence. Šolska svetovalna služba zbira, analizira in evalvira podatke o učencih za vzgojno-izobraževalne namene.
Poudarek pri svetovanju se spreminja v skladu z rastjo in potrebami otroka.

Šolske svetovalne delavke se ukvarjajo z reševanjem težav in travm posameznih učencev pri premagovanju osebnostnih, razvojnih, socialnih, učnih in drugih težav, s katerimi se v šoli srečujejo. Njihovo delo pa je zasnovano tudi preventivno v smislu odpravljanja in preprečevanja stresnih okoliščin, ki izvirajo iz šole same.

V tem smislu je področje dela šolske svetovalne službe sodelovanje pri razvijanju in izvajanju šolskih programov, pouka, metod in oblik dela.

Ob tem sodelujejo z učitelji, vodstvom šole in starši, skupaj z njimi analizirajo učne in druge situacije, vzroke za nastale težave in načine, kako učencem pomagati.

Pri svojem delu sodelujejo tudi z drugimi strokovnjaki in zunanjimi ustanovami (CSD, svetovalni center …).