Skoči na glavno vsebino

 V mesecu juniju smo se podali na ogled stare kmečke hiše k Hudejem oziroma po domače Počinkom. Že na travniku nas je prav prijazno nagovorila gospodarica Marjana Hudej, kjer je grabila seno. Ko smo prišli do kmetije, je ena od stavb bila tudi stara kmečka hiša. Zgrajena je bila leta 1848. To je stavba z majhnimi okni, lepimi lesenimi vrati in s prav posebno ključavnico z notranje strani vrat. Ob vstopu v hišo smo začutili, da sta gospodarica in gospodar pri življenju ohranila pravcati zaklad. Najprej sta nas popeljala v črno kuhinjo, v majhen črn prostor s kuriščem, ki ga niso žrtvovali ali ga preurejali, zato predstavlja pravo odkritje v majhnem kraju Lepa Njiva. Prostor se je uporabljal izključno za kurjenje in kuhanje. Dim se kadi skozi odprtino v stropu v ognjiščni dimnik. Gospa Marjana nam je s svetilko pokazala pot dima iz kurišča. Ta prostor še vedno uporabljajo za sušenje mesa in mesnih izdelkov. Ogledali smo si tudi prostor, ki se imenuje hiša. V njem je postavljena velika krušna peč. Na sredini sobe je miza, okoli katere se je v času kosila zbrala vsa družina. Nato nas je gospodar popeljal v kaščo, kjer ima že kar znatno število razstavljenih starih pripomočkov, katere so sami uporabljali pri delu na kmetiji.

 

 

 

Dostopnost